S A C G
Swedish Anti-Counterfeiting Group

Om föreningen

Vi är SACG

Historia

Sedan starten 1997 har SACG arbetat aktivt med att få frågor om piratkopiering att hamna högt upp på agendan hos lagstiftare och andra beslutsfattare, både i och utanför Sverige. SACG:s arbete sker främst genom opinionsbildning, lobbying, utarbetande av remisser samt informations- och utbildningsseminarier för medlemmar och andra intressenter. SACG arbetar även mot tull, polis och åklagare, samt tillsammans med andra organisationer och myndigheter på området, och är ständigt involverade i det internationella arbetet mot piratkopiering, särskilt inom ramen för EU-kommissionens Observatory on Counterfeting och Piracy.

Föreningens stadgar kan ni läsa här.

 

.

 

Medlemskap

Det enklaste sättet att bli medlem i SACG är att fylla i ansökningsformuläret nedan. Har du frågor kring medlemskap eller inbetalning av medlemsavgifter, kontakta då Wenzel Nisshagen, SACG:s kassör, via mail.

Medlemsavgifter:
1. Företag 1 500 kronor/år
2. Enskild medlem 500 kronor/år
3. Studerande 50 kronor/år


 

Styrelse

Nedan hittar du kontaktuppgifter till föreningens styrelseledamöter.

 
 

Erik Ficks

Advokat & partner, Roschier Advokatbyrå
erik.ficks@roschier.com
+46 8 553 190 00
 

Jesper Sundström

Advokat & partner, Zacco
jesper.sundstrom@zacco.com
 

 
 

Karin Crafoord

Attorney at Law & Litigator, Groth & Co 
karin.crafoord@groth.eu
+46 8 729 91 64
 

Lena Johansson

Secretary General, International Chamber of Commerce (ICC)
lj@icc.se
+46 72 339 97 22
 

 
 

Ludvig Holm

Advokat, Advokatfirman Lindahl
ludvig.holm@lindahl.se
+46 8 527 70 876
 

Maria Herlitz Sundelius

Legal Counsel, H&M Hennes & Mauritz
maria.herlitzsundelius@hm.com
+46 8 796 55 00
 

 
 

Måns Sjöstrand

General Counsel, Daniel Wellington
mans.sjostrand@danielwellington.com
+46 18 130 502
 

Nina Ebkar

Group Legal Counsel, Electrolux
nina.ebkar@electrolux.com
+46 8 738 60 00
 

 
 

Omar Baki 

Managing Partner, Brann
omar.baki@brann.se
+46 8 429 10 58
 

 
 

Sara Sparring 

Advokat & partner, Synch Advokat
sara.sparring@synchlaw.se
+46 761 761 976
 

Wenzel Nisshagen 

Associate, Setterwalls Advokatbyrå
wenzel.nisshagen@setterwalls.se
+46 72 524 11 25

 
 

 
 

 
 

Revisor

  • Susanna Zeko, Revisor, The New Division by Trollbäck+Company

Revisorsuppleant

Valberedning